Anasayfa » Haberler » Yönetim Kültürü EtkinlikleriYakın Tarih Okumaları Faruk Taşcı’nın Sabahattin Zaim Hoca’yı Tanıtan Sunumuyla Başladı.
Yakın Tarih Okumaları Faruk Taşcı’nın Sabahattin Zaim Hoca’yı Tanıtan Sunumuyla Başladı.
11 Mart 2013       

Daha önce Erik Jan Zürcher’in “Modernleşen Türkiye’nin Tarihi” ve  Ahmet Davutoğlu’nun “Stratejik Derinlik” kitaplarını okuduğumuz “Yakın Tarih Okumaları” etkinliğimize, merhum Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in “Türkiye’nin Yirminci Yüzyılı” isimli eserini okuyarak devam ediyoruz.

YTO_faruk_tasci

Okuma grubunun 9 Mart Cumartesi günü gerçekleşen ilk oturumunda  Sabahattin Zaim’in kurucusu olduğu, İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan Faruk Taşcı’dan Zaim Hoca hakkında bir sunum dinledik.

Faruk Taşcı, merhum Sabahattin Zaim Hoca’nın en önemli özelliğinin siyasal, toplumsal ve ekonomik meseleleri sistem üzerinden değil, güzel insan profili üzerinden değerlendirmesi olduğunu söyledi. Hoca’nın hayatı boyunca anlattığı güzel ahlâklı insan profiline uygun yaşadığını ifade eden Taşcı, okuma grbunun ilerleyen oturumlarında bu profilin gerek Hoca’nın kendi yazdıkları, gerekse öğrencilerinin anlatacakları ve şahsen kendisinin şahitlikleri üzerinden işleneceğini belirtti.

Faruk Taşcı, son derece tevazuu sahibi olan Sabahattin Zaim’in asla “ben” demediğini, kendisine söylenen övgü dolu sözlere; “Bunlar bize yapılan duaların neticesidir.” diyerek karşılık verdiğini anlattı. Siyasi çalkantılı dönemlerde türlü hakaretlere uğrayan, hatta taşlanan Hoca’nın bunları yapanlar hakkında hiçbir zaman konuşmamıştır. Son derece nezaket sahibi ve gönül fethetme ustası olan Merhum, çalışma odasına kim girerse girsin ve bu kişi hangi rütbede olursa olsun hemen işini bırakır, yoğunluğuna rağmen misafir gidinceye kadar onunla ilgilenmiştir. Keza, evine ziyarete gelenleri de aynı şekilde, bizzat kendisi hizmet ederek ağırlamıştır.

YTO_faruk_tasci 1

Daima ölçülü ve haddini bilen bir insan olan Sabahhatin Zaim Hoca ömrü boyunca istişareye çok önem vermiştir. Nitekim oğlu Halil Zaim’den dinlediği bir anıyı aktaran Faruk Taşçı, oğlu henüz 9-10 yaşlarındayken, Hoca’nın tüm aile üyelerini toplayarak yapmak istediği bir yatırım hakkında yaş farkı gözetmeksizin herkese tek tek fikir danıştığını söyledi. Taşcı, “Hakkın kimin ağzından çıkacağı belli olmaz. Merhum Hoca buna vakıf bir insandı. Bulunduğumuz devirde istişarenin yok olmaya yüz tutmasının sebebi insanları dikkate almamaktır.” şeklinde tespitte bulundu. Faruk Taşcı, güzel ahlâkın yayılması için toplumsal meseleleri hep bu açıdan değerlendiren Hoca’nın: “Güzel ahlâk ve edep gelişmedikçe ilerlememiz mümkün değildir.” sözleriyle bu konuya verdiği önemi ortaya koyduğuna dikkat çekti.

“Türkiye’nin Yiminci Yüzyılı” eserinin birinci cildinin okunacağı Yakın Tarih Okumaları programının ilk oturumu, Faruk Taşcı’ının yapıtğı ve Sabahattin Zaim Hoca’yı tanıtma amaçlı sunumun ardından, önümüzdeki oturumlarda okuma grubunda nasıl bir yöntem izleneceğinin anlatılmasıyla son buldu.