Ustalarla Geleneksel İslâm-Türk Sanatları Söyleşisi: Alparslan Babaoğlu
Paylaş:     

Her programında ayrı bir geleneksel sanatı ele alacağımız Ustalarla Geleneksel İslâm-Türk Sanatları söyleşi serimize Ebru sanatını ustası Alparslan Babaoğlu’ndan dinleyerek başlıyoruz.

Alparslan Babaoğlu, battal ebru

Geleneksel sanatlarımızın kültürümüzdeki, medeniyet algımızdaki yerini, usta çırak münasebetlerini, eser üretme süreçlerini ustalarla ele alacağımız ve aslında medeniyetimize ayna tutmaya çalışacağımız sohbet programlarımızda hat, tezhip, ebru, minyatür, ebru,  naht, katı’, kalemişi ve çini gibi öz sanatlarımızın ustalarını sizlerle buluşturacağız.

İlk programımızın öznesinde ebru var. Ebru sanatını, Mustafa Düzgünman Üstad’ın hayrülhalefi, günümüz ebru sanatının duayeni Alparslan Babaoğlu Hocamızdan dinleyeceğiz.

“Türkiye’de ebru sanatı” dediğimizde ismi evvelemirde hafızalara gelen Alparslan Babaoğlu’nu misafir edeceğimiz Ustalarla Geleneksel İslâm-Türk Sanatları Söyleşimiz 8 Aralık Cuma günü saat 19.30’da Boğaziçi Konak’ta düzenleniyor.

Gündem yoğunluğundan biraz olsun uzaklaşıp sanat ve estetiğe gönlünü açmak isteyen öğrenci-mezun tüm arkadaşlarımızı moderatörlüğünü Vakıf Müdürümüz İbrahim Ethem Gören’in  yapacağı programımıza bekliyoruz.

Katılım için KAYIT OL butonunu kullanabilirsiniz.

Selam ve saygılarımızla,

BYV-Fikir Sanat ve Medeniyet Komisyonu (FSM)

Yer: Boğaziçi Konak

Adres: Fenerli Türbe sk. No:7 Rumelihisarı-İstanbul (Hisar kampüsten 100 metre ilerideki sokaktan (Rumelihisarı sahil yolu)sağa giriliyor. Boğaziçi Konak, sağ istikamette ikinci demir kapı)

Alparslan Babaoğlu

SAMSUNG CSC

1957 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara ve Erzurum’da tamamladı. Devlet bursuyla gönderildiği İngiltere’deki Elektronik Mühendisliği eğitimini 1979 yılında, aynı dalda yüksek lisans eğitimini 1980 yılında tamamlayarak yurda döndü. Mühendislik hayatını bir kamu kurumunda yönetici olarak sürdürürken 2011 yılında emekliye ayrılarak bu tarihe kadar ancak boş zamanlarını ayırabildiği ebru sanatına zamanının tamamını ayırmaya başlayan Alparslan Babaoğlu, geleneğe bağlı ebru yapımı ve tekniği ile ilgili araştırmalar ve Klasik Türk Sanatları Vakfı’nda ebru eğitmenliği yapmakta olup evli ve iki çocuk babasıdır.

1984 yılında Topkapı Sarayı Nakışhanesi’ne devam ederken başladığı ebru yapımını o tarihten bu yana aralıksız sürdürmektedir.

1985 yılında ustası Mustafa Düzgünman’la tanıştı ve 1989 yılında kendisinden ebru sanatının icrası ve öğretilmesi konusunda icazet aldı.

“EBRU İSTANBUL” isimli bir ebru kitabı hazırlamış ve bu kitap, İstanbul Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından 2008 yılında yayınlanmıştır. Klasik Türk Ebrusu’nun tarihi, geleneği, estetiği ve tekniği gibi konuları ihtiva eden ve ebru sanatımız üzerine yayınlanmış en önemli eser olan Türk Ebrusu kitabının müellifidir. Kitap hakkında bakınız:

https://goo.gl/LAf7xv

Bir dönem Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümü’nde ebru dersleri vermiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ve Geleneksel sanatlar alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibidir.

Cumhurbaşkanlığı, Al Baraka Türk Yatırım Bankacılığı ve TC Merkez Bankası koleksiyonlarının yanı sıra birçok özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.

Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok şahsi ve karma sergiye katılmıştır.

Alparslan Babaoğlu (3)

KAYIT OL
Etkinlik Tarihi
8 Aralık 2017 - 19.30
Etkinlik Yeri
Boğaziçi Konak
Katılımcılar
Alparslan Babaoğlu