Anasayfa » Haberler » Sosyal ve Kültürel Etkinlikler » Sanat Atölyeleri: Ebru Kursu ve Tezhib KursuRumelihisarı’nda Açan Çiçekler
Rumelihisarı’nda Açan Çiçekler
10 Mayıs 2013       

30. Vakıflar Haftası münasebetiyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, vakfımız bünyesindeki Ebru Atölyesi’nde icra edilen eserlerin yer aldığı “Rumelihisarı’nda Açan Çiçekler” isimli Ebru Sergisi açıldı.

ebrusersisi1

Geleneksel Ebru sanatımıza gönül veren değerli arkadaşlarımız, Ebru Atölyemiz’in Hocaları Merve Kurt ve Burcu Kılıç’ın eserlerinin yer aldığı sergimizin açılışı, 4 Mayıs Cumartesi günü saat 12.00’da, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’nden Vakıf Hizmetleri Müdürü Sayın Halil Çakallı Beyefendi, Mütevelli Heyeti Başkanımız Sayın Haluk Dortluoğlu,Vakıf Müdürümüz İbrahim Ethem Gören ve Mütevelli Heyeti üyelerimizin teşrifleriyle yapıldı.

Vakfımız bünyesindeki atölyede, her Cumartesi tekne başına geçerek kendileri gibi sanata gönül vermiş ve ebrunun inceliklerini öğrenmek isteyen Boğaziçi Üniversiteli hanım öğrenci ve mezunlara dersler veren Merve ve Burcu kardeşlerimiz, sergi vesilesiyle çalışmalarını sanatsever mensuplarımızın beğenisine sundular.

sümbül ebrusergisi14

Çiçekli Ebrular’dan oluşan sergide, arkadaşlarımız Merve ve Burcu’nun çeşitli ebru zeminleri üzerine “bız” ile yaptıkları lale, karanfil, gül, menekşe, sümbül, papatya gibi çiçekleri hep birlikte temaşa ettik. Çeşit çeşit bahar çiçeklerinden sonra sergide en çok ilgiyi çeken tablo ise “Elif” harfinin yazılı olduğu “akkase” tekniği uygulanan ebru eseri oldu. “Akkase” yönteminde, arap zamkı kullanılarak hafif ebrunun bazı kısımları kapatılır.  Sonra bunun üzerine daha koyu bir ebru yapılır. Arap zamkı sürülen yerler ikinci boyaları almazlar ve boş kalan bu yerlere daha sonra yazı veya tezhip yapılabilir.

 

Boğazın incisi Rumelihisarı’nda yeşillikler içindeki Boğaziçi Konak’ta müstesna günlerimizden birine daha şahit olduğumuz sergide, ortamın ruhuna yaraşır anlar yaşandı. Güneşli bir Mayıs gününde sanatsever ziyaretçilerimizle buluşan ebru tablolarımız büyük beğeniyle incelendi. Ebru Atölyesi Hocalarımız Merve ve Burcu da her tablonun başında durarak icra ettikleri sanatın inceliklerini ziyaretçilere anlattılar ve onlardan gelen soruları cevapladılar.

Geleneksel Türk-İslâm sanatlarından biri olan ebruya gönül veren herkesin ilgisine mazhar olacağını ve Ebru Atölyemiz’e yeni öğrenci ve hocalar kazandıracağını düşündüğümüz “Rumelihisarı’nda Açan Çiçekler” isimli sergimizi, 11 Mayıs Cumartesi günü saat 17:00’a kadar Boğaziçi Konak’a gelerek ziyaret edebilirsiniz.

Biz de değerli arkadaşlarımız Merve Kurt ve Burcu Kılıç’a başarılarının devamını diliyor, geleneksel sanatımız ebruyu yaşatmak adına verdikleri emek için teşekkürlerimizi sunuyoruz.