Anasayfa » Haberler » Yönetim Kültürü Etkinlikleri » Profesyonel Yöneticilik Sertifika ProgramıPYSP’de sertifika heyecanı…
PYSP’de sertifika heyecanı…
04 Ocak 2010       

Vakfımızın bu yıl altıncısını düzenlediği ve artık geleneksel hale gelen Profesyonel Yöneticilik Sertifika Programını (PYSP-VI) 30 Aralık Çarşamba günü saat 19:30’da Boğaziçi Konak’ta düzenlenen sertifika dağıtımı töreniyle tamamladık.

PYSP’nin 8 haftalık serüvenin sonunda iş ve profesyonel yöneticilik hayatında önemli çalışmalara imza atan değerli büyüklerimiz bizi yalnız bırakmadılar. Programın kapanış oturumunda Mehmet Koçak, Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, Dr. Candan Karlıtekin ve Faysal İnci hayat tecrübelerinden kısa ve özlü kesitler sundular.


Nihat Beyin moderatörlüğünde başlayan programda ilk sözü Şafak Hastaneler Grubu yönetim kurulu üyesi Mehmet Koçak Bey aldı. Mehmet Bey konuşmasında bazılarının üniversiteden hemen mezun olduktan sonra büyük bir şirkette yönetici olarak işe başlayacağı beklentisine kapıldığını; fakat durumun pratikte düşünülenin tam aksi şekilde geliştiğini, ilk iş tecrübelerinde çoğunlukla yapılan işin fotokopi çekmek olduğunu ve bu durumun başlangıçta bir takım insanları hayal kırıklığına uğratabileceğini söyledi. Koçak, zamanla fotokopi çekmenin de işin bir parçası ve işi öğrenmenin bir basamağı olduğunun kavranacağını belirterek, bir işte ilerlemenin küçük ve basit gibi görünen işleri yapmadan sağlıklı bir şekilde gerçekleşemeyeceğini ifade etti.


Mehmet Bey, konuşmasında denetim personelliğinden finans yöneticiliğine; genel müdürlükten yönetim kurulu üyeliklerine kadar kat ettiği kariyer aşamalarını bu basamakları nasıl geçtiğini ve yaşadığı tecrübeleri bizimle paylaşırken, konuşmasında vurgu yaptığı en önemli nokta şu oldu. “Doğru zamanda doğru yerde olmak çok önemlidir. Fakat bu durum, tabiatıyla bizim kontrolümüzün dışındadır.”


Nihat Bey daha sonra sözü Dr. Candan Karlıtekin’e verdi. Candan Bey de konuşmasında kişisel kariyer serüveni ve yöneticilik pozisyonlarındaki kritik noktalar üzerinde durdu. Candan Bey, çocukluğunun, ailesinin ticaretle iştigal etmesi münasebetiyle ticaretle geçtiğini, iş hayatına daha o zamanlarda adım attığını ve hayatta yaşadığı her ayrıntıdan bir tecrübe, bir ders çıkardığını, bunun yaşamına çok büyük ilave katma değerler oluşturduğunu belirtti.

Candan Bey konuşmasında hayatından kesitler sunarken bizlere ileriki yıllarda anlamını belki çok daha iyi anlayacağımız, parayla satın alamayacağımız tavsiyeler vererek konuşmasına şu cümlelerle devam etti. “Size duyulan güvene büyük hassasiyet gösterin, muhataplarınızın güvenini boşa çıkarmayın. Çünkü size duyulan güven, sizin karşı taraftaki değerinizdir, onu kaybederseniz, karşı tarafı kaybetmekle kalmaz; kendinizi de kaybedersiniz. Bundan dolayı çevrenizle olan iletişiminize değer verin ve şunu unutmayın. Çevrenizle olan iletişiminiz sizi hücre hücre inşa eder, bunun farkında olun. Kendinizden taviz vermeyin, yanlış gördüğünüz noktaları düzeltmeye çalışın; baktınız olmuyor, hemen orayı terk edin, yoksa düzeltmeye çalıştığınız yanlışlar sizi içine çekmeye başlar. Kendinizi kurtaramazsınız. Akil olan insan çıkar peşinden koşmaz, hali ile kâli bir olur.”  


Programda söz alan Kurucular Kurulu Üyemiz Faysal İnci de bizlerle Çin’deki ticaret ve üretim tecrübelerini paylaştı.  Faysal Bey konuşmasında Çin’in çok güçlü bir konuma geldiğini, dünyanın sanayi üretiminin %60’nın Çin’de gerçekleştirildiğini, bu noktada girişimcilik konusunda Çin’deki imkânların çok yüksek olduğunun farkına varmamızın faydalı olacağını söyledi. Sn. İnci girişimci olmak isteyenlerin Çin’in bu keyfiyetinin bilincinde olarak hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından soru-cevap faslı başladı. Büyüklerimiz sabırla tüm sorularımızı cevaplandırdı, ardından PYSP sertifika dağıtımı merasimine geçildi. PYSP programını başarıyla bitiren katılımcılara sertifikaları konuşmacılar tarafından takdim edildi. Ardından konuşmacılara gecenin hatırası adına plaketler verildi ve program toplu bir fotoğraf çekiminden sonra mutlu bir şekilde sona erdi.

    


 Adem Aktürk/MIS-4