Anasayfa » Haberler“Orada Yaşam Nasıl?” Serimizde Emel Savaşeri’den İsviçre Gözlemlerini Dinledik
“Orada Yaşam Nasıl?” Serimizde Emel Savaşeri’den İsviçre Gözlemlerini Dinledik
29 Aralık 2021       

Yurt dışındaki yaşam tecrübelerini bizzat orada yaşayanlardan dinlediğimiz “Orada Yaşam Nasıl?” serisinin bu yılki ilk programı Ayşe Dağlı moderatörlüğünde Emel Savaşeri ile gerçekleştirildi.

İsviçre’de yaşayan ve bir İsviçre bankasında IT danışmanlığı yapan Savaşeri, yaşadığı bölgedeki resmi dilin Almanca olmasına rağmen halk arasında konuşulan ağır aksanlı İsviçre Almancasının dil bilen insanlar için bile bir dezavantaj olduğunu söyledi. Bunun yanında halkın çoğunlukla İngilizce bildiğini ve İngilizce bilen birinin çok uluslu şirketlerde rahatlıkla iş bulabileceğini ekledi. İsviçre’de sosyal anlamda önemli bir sorunla karşılaşmadığına değinen Savaşeri; insanların genel olarak mesafeli ve soğuk mizaçlı olduğunu fakat bu durumun etkilerinin insanların kişilik özelliklerine göre de değiştiğini söyledi. Çalıştığı şirketin çok uluslu olmasının arkadaşlık ilişkilerinde kolaylık sağladığına değindi.

Türkiye ve diğer ülkelere ulaşımının kolay olduğunu ve maddi anlamda da tatmin edici imkânlar sağlayan bir ülke olduğunu belirtti. Ülkeye alışma sürecinin kişilik özellikleri, yaşam şartları ve beklentiler gibi birçok faktöre bağlı olarak farklılık gösterebileceğini belirtti. Çalışan haklarının korunduğunu ve iş alanlarında iş ahlakı yüksek, disiplinli insanların varlığına değindi. İsviçre’nin sessiz sakin yapısının bazen zorlayıcı olabildiğine İstanbul’daki kaotik ortamın özlenebildiğini belirtti. İsviçre’de IT alanında çok fazla kadının çalışmadığını ve çalışma alanında bu ayrımın çok fazla olduğunu kadına ve aileye geleneksel bir bakış olduğunu söyledi. Programa yurtdışında hayat süren diğer katılımcılarımızın katkıda bulunmalarıyla ve sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.