Anasayfa » Haberler » Sosyal ve Kültürel EtkinliklerKonak Sohbetlerinin İlkinde Nihal Olçok ve Vahide Şefkatlioğlu’nu Misafir Ettik
Konak Sohbetlerinin İlkinde Nihal Olçok ve Vahide Şefkatlioğlu’nu Misafir Ettik
18 Kasım 2017 - 10.00       

Boğaziçi Konak’ta mezun hanımlarımıza yönelik Asitane Sohbetlerinin devamı olarak başlattığımız kahvaltılı Konak Sohbetleri’nin ilki 18 Kasım Cumartesi günü gerçekleşti.

“15 Temmuz Kadınları” başlıklı programa Nihal Olçok ve 15 Temmuz gazisi Vahide Şefkatlioğlu hanımefendiler misafir oldular.

konak3

Samimi ve interaktif bir sohbet havasında geçen programda Nihal Olçok Hanım “hâl diliyle tebliğ”ve dini “hâl diliyle yaşama”nın önemine vurgular yaptı. Dinimizi gerçek manada yaşamamızın gerekliliğine, ailede din eğitimi ve rol model olmanın önemine geniş yer verdiği konuşmasında Müslümanlar olarak kaybettiğimiz hasletlere de değinen Olçok “Eskiden bir selamlaşma vardı. Yaşadığımız hayatta biz en çok “selam”ı kaybettik. 15 Temmuz sonrası insanların ruh haline yansıyan belki de en güzel şey kardeş olmayı hatırlama ve sınıfsal ayrılıkların ortadan kalkmasıydı.” dedi. “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” Hadis-i Şerifini hatırlatan Nihal Hanım birlik olmanın ve kardeşliğin gerekliliğine işaret etti.

konak2

Geldiğimiz süreçte artık “Niçin bunlar yaşandı? Nasıl bir daha yaşanmaz? Aileleri nasıl bir arada tutabiliriz?” gibi soruların cevaplarını konuşmamız gerektiğini söyleyen Nihal Hanım kadınlar ve gençlere çok güvendiğini belirtti. “15 Temmuz’u kotaracak olan kadınlar ve gençlerdir.” sözleriyle bu güvenini ortaya koyan Nihal Hanım kendisinin de bundan sonra çok değer verdiği gençlere hizmet edeceğini söyledi. Nihal Olçok Hanımefendi tüm 15 Temmuz davalarının takibinin yapılıp sonuçlarının bir belge olarak ortaya konmasının şart olduğunu, bu açıdan hepimizin davalara daha fazla sahip çıkmamız gerektiğini de vurguladı.

Bir diğer konuğumuz olan Gazi Vahide Hanım da 15 Temmuz gecesi havalimanı yolunda yaşadıklarını anlattı. Eşi Mehmet Şefik Şefkatlioğlu’nun tank altında kalarak şehit olduğu gecede kendisi de ezilerek bir bacağını kaybetmiş. 1,5 aylık yoğun bakım sonrası 11 ay boyunca hastanede yatan Vahide Hanım inancı ve metanetiyle tutunduğu hayatına dair kesitler aktardı.

öneçıkan