Anasayfa » Haberler » Kariyer Gelişimi Etkinlikleri » Kariyer FestivaliKariyer Festivali Coşkusunu Yaşadık
Kariyer Festivali Coşkusunu Yaşadık
10 Mayıs 2011       

7 Mayıs’ta düzenlediğimiz 2011 Kariyer Festivali’nde, sektöründe öncü şirketlerle öğrenci ve mezunlarımızı bir araya getirdik.

19 şirketin stand açarak tanıtımlarını yaptığı Kariyer Festivalimize, özellikle 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile yeni mezunlar yoğun ilgi gösterdi.

 

Mütevelli Heyeti Üyemiz Bahattin Aydın‘ın konuşmasıyla başlayan programımız, kurucular kurulu üyemiz Candan Karlıtekin, Mütevelli Heyeti Üyemiz Nihat Erdoğmuş ve kurucular kurulu üyemiz Oral Avcı‘nın konuşmalarıyla devam etti.

Bahattin Aydın konuşmasında, pozitif iş yapabilirlik tutumunun önemine değindi. “Evet, ama…” yerine “neden olmasın!” tutumunun daha etkili bir problem çözme yöntemi olduğuna dikkat çeken Bahattin Bey, iş hayatında problemlere karşı bu pozitif tutumun bize daha çok getiri sağlayacağını söyledi.

Farklı nitelikte bardaklarda sunulan çaylardan, daha güzel olan bardakları alma eğiliminde olan bir topluluğun, hangi bardağı alırsa alsın aynı çayı içeceğini hatırlatan Bahattin Bey, görünüş ve pozisyon yerine iş odaklı düşünmenin bize fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

Candan Karlıtekin, en önemli iş tecrübesini, küçükken babasının götürdüğü Tahtakale’de yaşadığını, insan ilişkileriyle ilgili ilk deneyimlerini burada edindiğini anlatarak başladı konuşmasına. İş dünyasını yakından tanımanın çok önemli olduğunu hatırlatan Candan Bey, yüksek lisans yapma düşüncesinde olanların da iş deneyimi edinmelerinin ve insan ilişkilerini görmelerinin gerekli ve önemli olduğunu vurguladı.

“İş hayatında sadece alıcı olmayın, anaç olun” diyen Candan Bey, bilgi ve tecrübesini kendine saklamayan ve paylaşımcı olanların, kısa vadede zararda görünseler de, mutlaka mükafatlandırılacaklarını söyledi.

Dayanışma ve irtibat kültürünü devam ettirirken, fırsat eşitliğine özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Candan Bey, hakkaniyeti elden bırakmamak gerektiğini, zamanında bize yapılan haksızlıklara karşı rövanşist bir tavırla davranmanın bizim değerlerimizle örtüşmediğini vurgulayarak sözlerini bitirdi.

Nihat Erdoğmuş, kariyer şekillendirmede önemli olan kendini tanıma sorununda “Sen kimsin?” sorusu cevaplanırken, ailenin, sahip olunan değerlerin, arkadaşların nerede konumlandırılacağının da önemli olduğunu anlattı.

Eski yöneticilik sistemlerinin artık işlemediğini söyleyerek artık devrin, esnek, değişken, koşullara uyum sağlayabilen, öğrenmeye açık zihin yapısına sahip yöneticilerin devri olduğuna değindi.

Oral Avcı, konuşmasında sabır ve bir işte sebat etmenin muvaffakiyet için çok önemli olduğunu belirtti. “Başarı” yerine “muvaffakiyet” kelimesini özellikle seçen Oral Bey, baş olma, önde ve görünür olmanın önemli olmadığını, asıl mühim olanın göz önünde olmadan iş yapabilmek olduğunu söyledi.

Sorunları çözmede analitik yaklaşmanın önemine değinerek, sorunlara geniş bakabilme yetisinin kazanılması gerektiğini vurguladı. Uğraştığımız sorun eğer daha büyük bir sorunun parçasıysa, o büyük sorunu göremeden küçük sorunların da çözülemeyeceğini belirtti.

Büyüklerimizin konuşmalarından sonra öğrenci ve mezunlarımız, şirket standlarının bulunduğu kısma geçtiler.

Çok çeşitli sektörlerden, alanlarında öncü konumda olan şirketler, standlarını Sabancı Öğretmenevi’nin bahçesine kurdular.

Bu standlarda şirketler hakkında bilgi alarak merak ettiklerini soran öğrenci ve mezunlarımız, staj ve iş başvurularında bulundu.