İpek Yolu’nun Kalbi Özbekistan’a Gidiyoruz
Paylaş:     

10-17 Eylül tarihleri arasında Süleyman Gündüz ile Özbekistan’a gidiyoruz.

özbekistan

Tarih boyunca ilim ve kültür merkezi olan Buhara ve Semerkand’ın manevi havasını solumak, Orta Asya’nın en büyük başkenti Taşkent’i tanımak, kültürümüzün temellerine yolculuk etmek, kısacası ipek yolunun kalbini keşfetmek için tüm öğrenci ve mezunlarımızı Süleyman Gündüz rehberliğindeki gezimize davet ediyoruz.

Katılım için KAYIT OL butonunu kullanabilirsiniz.

Gezimiz kontenjanla sınırlıdır. Lütfen teyit iletiniz.

*Kayıt yaptıranlardan 200 USD kapora talep edilecektir.

Selam ve saygılarımızla,

BYV-Öğrenci ve Mezunlarla İlişkiler Komisyonu (ÖMİK)

SÜLEYMAN GÜNDÜZ İLE ÖZBEKİSTAN GEZİSİ

10-17 EYLÜL 2017

10 EYLÜL 2017 PAZAR – İSTANBUL / TAŞKENT

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarları önünde saat 16:00’da buluşuyoruz ve check-in işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK 370 sefer sayılı uçağı ile 18:25’de Taşkent’e uçuyoruz.

11 EYLÜL 2017 PAZARTESİ – TAŞKENT

Yaklaşık 4 saat 30 dakikalık bir uçuşun ardından Özbekistan saati ile 00:40’da Taşkent Havalimanına varmış oluyoruz. Bagaj ve pasaport işlemlerinden sonra otobüsümüze biniyor ve otelimize geçip istirahat ediyoruz. Sabah ise kahvaltının ardından Taşkent gezimiz başlıyor. Barak Han Medresesi, Kökeldaş Medresesi, Kaffal Şaşi Türbesi, Tilla Seyih Camii Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim’in orijinal Mushafı’nın görülmesinden sonra öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından gezimiz Emir Timur Han Meydanı, İstiklal Meydanı, Alişir Nevai tiyatrosu meydanını görüp Taşkent çarşılarında gönlümüzce dolaşma ile devam ediyor. Akşam yemeği sonrası otelimize dönüyoruz.

12 EYLÜL 2017 SALI – TAŞKENT / URGENÇ / HİVA

Erkenden kahvaltı atıştırıp saat 06:30’da Taşkent havaalanına transfer oluyoruz ve saat 07:50’de Özbekistan Havayolları uçağıyla Harezm vilayetinin merkezi Urgenç’e uçuyoruz. Saat 09:30’da Urgenç havaalanına varışımızın ardından otobüsümüze geçiyor ve Hiva’ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası varacağımız Türkmenistan sınırına çok yakın olan Hiva’da Pahlavan Mahmud Türbesi, Kalta-Minor Minaresi, Shergazi-Han Medresesi, Alla-Kuli Han kompleksi, Cuma Camii ve Minaresi, Koja-İslam Minaresi ve Camiini görüyoruz. Öğle yemeği molamızdan sonra Kutluk-Murad İnaka Medresesi, Ala-Kulihan Türbesi, Abdullah-Han Medresesi, Said Alautdin Türbesi, Muhammed Emin-Han Medresesi, İchan-Kala Duvarı, Palvan-Darvaza ile Hiva gezimiz devam ediyor. Akşam yemeği sonrası konaklama otelimizde.

13 EYLÜL 2017 ÇARŞAMBA – HİVA / BUHARA

Otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra otobüsümüze binip Buhara’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz yaklaşık 450 km. Amu Derya nehri boyunca gidip, nehrin üzerinden geçip Kızılkum Çöllerine giriyoruz. Öğle yemeğimizi Kızılkum Çölünde piknik şeklinde yapıp saat 16:00 gibi medeniyet şehri Buhara’ya varışımızın ardından Seyyid Emir Külal ve Buhara gezimizin belki de en müstesna noktası olan Bahaeddin Şah-ı Nakşibend K.s. ve validelerinin türbelerini ziyaret ediyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimize yerleşiyoruz.

14 EYLÜL 2017 PERŞEMBE – BUHARA

Kahvaltı sonrası Buhara şehrini gezmeye başlıyoruz. Çar-Minar Minaresi, İsmail Samani Türbesi, Magaki Attari Türbesi, Eyüp Peygamber Çeşmesi ve Türbesi, Uluğ Bey Medresesi, Ark Kalesi, Lebi Havuz Camii, Poyi Kalon Kompleksinde; Kalan Minaresi, Mir Arap medresesi, Kalan Türbesi gibi tarihi mekanları görüyoruz. Buhara emirlerinin yazlık sarayı Sitarai-Mahi-Hasa’da Çar Bakır türbesi ve hediyelik eşyaların satıldığı ipek yolu çarşılarında geziyoruz. Bu gece de Buhara’dayız.

15 EYLÜL 2017 CUMA – BUHARA / SEMERKANT

Oteldeki kahvaltımız sonrası otobüsümüz ile Semerkant yolculuğumuz başlıyor. Yol uzerinde Abduhalık Gucduvani Hazretleri Türbesini ziyaret ediyoruz. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası yaklaştığımız Semerkant girişinde İslam dünyasında en çok saygı duyulan alimlerden birisi olan İmam Buhari’nin türbesini ziyaret ediyoruz. Semerkant’a varıp otelimize giriş yaptıktan sonra Hazreti Hızır Camisi, Ulu Bey Rasathanesi, Şah-ı Zinde Türbe Külliyeleri ve İmam Maturidi’nin türbesini ziyaret ediyoruz. Semerkant’ın ünlü Siyab Pazarında akşamı yakalıyoruz. Akşam yemeğimizden sonra otelimizdeyiz.

16 EYLÜL 2017 CUMARTESİ – SEMERKANT / TAŞKENT

Kahvalti sonrasi Semerkant gezimiz devam ediyor. Hoca Akhror Vali Camisi Gur Emir – Timurilerin Türbesi, Registan meydanını görüyoruz. Burada Ulubey, Sirdar, Tilla Kori medreselerini geziyor ve son alışverişlerimizi yapıyoruz. Saat 17:00’de tren istasyonuna geçip saat 18:00’de Afrasiyab hızlı treniyle Taşkent’e yola çıkıyoruz. Saat 20:10’da Taşkent’e varıp akşam yemeğimizi alıyoruz ve Taşkent Havalimanı Dış Hatlar Terminaline geçiyoruz.

17 EYLÜL 2017 PAZAR – TAŞKENT / İSTANBUL

Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK 371 sefer sayılı uçağı ile saat 02:40’da İstanbul’a doğru hareket ediyoruz. İstanbul Atatürk Havalimanına varış saatimiz ise 05:45.

ÜCRET

İki kişilik odada kişi başı: 1.200 USD+ 610 USD Uçak bileti

Tek kişilik oda farkı: 350 USD

Fiyatın içinde neler var;

* 4 veya 5 yıldızlı otellerde konaklama

* Sabah Kahvaltıları

* Öğle Yemekleri

* Aksam Yemekleri

* Profesyonel Rehberlik

* Programda belirtilen tüm geziler ve müze giriş ücretleri

* Taşkent – Urgenç Uçak Bileti

* Afrasiyab Hızlı Tren Bileti

* Otobüsümüz,

* Havalimanlarında karşılama ve transferler

* Özbekistan Vizesi

Fiyatın içinde neler yok;

  • THY – İstanbul / Taşkent / İstanbul uçak bileti
  • Şahsi harcamalar
  • Otel ekstraları
  • Yurtdışı çıkış harcı (15 TL)
  • Programda belirtilmeyen tur ve transferler

 

KAYIT OL
Etkinlik Tarihi
10 Eylül 2017 - 16.00