Anasayfa » Haberler » Sosyal ve Kültürel Etkinlikler » İftarlarİftar Sevincini Boğaziçi Konak’ta Paylaştık
İftar Sevincini Boğaziçi Konak’ta Paylaştık
16 Ağustos 2011       

16. Geleneksel Mezunlar İftarımız Boğaziçi Konak Bahçesinde gerçekleşti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının bereketini paylaşmak üzere Boğaziçi Konak bahçesinde bir araya geldik.

Öğrenci ve mezun arkadaşlarımızın aileleriyle katıldığı iftarımız, yaklaşık 1100 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Boğaziçi Konak’ta yine tatlı bir heyecan hakimdi. İftar hazırlıklarını gönüllü arkadaşlarımızın da yardımlarıyla tamamladık. Masalarımızı hazırladık, sofraları kurduk ve arkdaşlarımızı beklemeye koyulduk.

İftar vaktini beklerken eski dostlarla hasret giderdik. Kimi erkenden gelmişti dostlarla hasbihal edebilmek için, kimi son anda yetişebilmişti ezan saatine. Ama herkes, iftar sevincini bu yıl da beraber yaşayabilmenin mutluluğu içindeydi.

İftar vaktini, Boğaziçi Konak’ta okunan ezan ile idrak ettik. Özlenmiş sohbetler eşliğinde oruçlarımızı açtık…

Çocuklar yine unutulmamıştı. Palyaçolarla oynayıp yüzlerini boyatan çocuklar, daha sonra kendileri için özel hazırlanan çocuk menüleriyle iftar sevincini yaşadılar.

Boğaziçi Konak’ta kurulan sofralarda paylaşılan Ramazan bereketi, ülke sınırlarını aşarak Afrika’ya kadar uzandı. Bir grup mezun arkadaşımızın kendi elleriyle hazırladıkları birbirinden güzel kurabiyeler, geliri Somali’ye gönderilmek üzere hayırsever arkadaşlarımıza satıldı…

İftardan sonra kürsüye çıkan Mütevelli Heyeti başkanımız Haluk Dortluoğlu, geleneksel hale gelen iftarlarımızın her geçen yıl çoğalan bir topluluğa hitap ettiğine dikkat çekerek, artık bir aile bilincinin oluştuğunu söyledi. Mütevelli Heyeti üyemiz Halim Bey’in oğlu Ammar’ın “Haluk amca, BYV’nin iftarına geliyor musunuz?” sözlerini aktaran Haluk Bey herkesi gülümsetti.  Ammar’ın bu sorusunun, artık çocuklarımızın da vakfı be bu birlikteliği benimsediğinin bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Haluk Bey daha sonra, mensuplarımızdan Fatih Elmalı’nın, her hafta muhtaç ailelere yapılan yardımlara öncülük ettiğini hatırlatarak kendisine ‘hayırseverlik ödülü’ olarak bir ebru takdim etti.

Haluk Bey’den sonra kürsüde  Dışişleri Bakanımız ve Kurucular Kurulu üyemiz Ahmet Davutoğlu vardı.

Boğaziçi üniversitesine 1977 yılında giren Davutoğlu, aradan geçen 30 küsur senenin, bir neslin muhasebesini yapmak için yeterli bir zaman dilimi olduğunu ifade etti. 70li yıllarda her kesimden gencin kafasında geri kalmışlık sorunu olduğunu hatırlatarak, artık bu sorunun aşılarak daha farklı sorunların konuşulduğunu kaydetti. Bizim toplumumuzda başarıların da hezimetlerin de katlanarak etki ettiğini söyleyen Ahmet Bey, artık bu psikolojik eşiği aştığımızı ve geri kalmışlık psikolojisinden kurtulan yepyeni bir neslin geldiğini belirtti.

Daha katedilecek çok yol olmasının yanında, hem ülke, hem birey olarak çok büyük hedefler koyan bir toplum olma yolunda gittiğimizi anlatan Davutoğlu; “Artık dünyada zulme uğrayanlar dönüp Türkiye’ye bakıyorlar, yardım bekliyorlar. Zalimler de zulümlerini yaparken dönüp Türkiye’ye bakıyorlar, Türkiye’nin tepkisinden çekiniyorlar” dedi.

Ayağa kalkan bir Türkiye’nin geldiğinden bahsederek, yetişen yeni neslin de bu nitelikte olduğunu söyledi.

Ahmet Davutoğlu, her yıl genişleyen bu ailenin aynı samimiyet ve kardeşlik duyguları içinde büyümesi temennisiyle sözlerine son verdi.

Son olarak mikrofonu Kurucular Kurulu üyemiz Erhan Erken aldı. 20-30 kişiyle başlanan bu iftarların 1000’i aşan organizasyonlar haline geldiğine dikkat çeken Erhan Bey, bu dostluk ortamının devam etmesi temennisiyle sözlerini bitirdi.

Bu yıl da Ramazan’ın bereketini ve iftar sevincini beraber yaşamış olmanın mutluluğu içinde Boğaziçi Konak’tan ayrılırken zihinlerde daha nice organizasyonlarda bir araya gelme temennisi vardı…