Anasayfa » Haberler » Sosyal ve Kültürel Etkinlikler » İftarlarGeleneksel Mezunlar İftarımız İçin Boğaziçi Konak’ta Bir Aradaydık
Geleneksel Mezunlar İftarımız İçin Boğaziçi Konak’ta Bir Aradaydık
3 Haziran 2017 - 20.40       

3 Haziran Cumartesi akşamı Boğaziçi Konak bahçesinde düzenlediğimiz Geleneksel Mezunlar İftarımızda öğrencilerimiz, mezunlarımız ve aileleri bir araya geldi. İftarımız 1100 mensubumuzun katılımıyla gerçekleşti.

İftar öncesinde Çengelköy Kerime Hatun Kuran Kursu Yöneticisi Şuayip Akıncı Hocamız’dan feyizli bir Kur’an-ı Kerim tilaveti dinledik. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından okunan akşam ezanı ile hep birlikte oruçlarımızı açtık.

if11

if44

İftar sonrası sohbetler edilirken sunucumuz Emrah Sun (Matematik’ 18) Mütevelli Heyeti Başkanımız Bahattin Aydın’ı selamlama konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti. Vakıf Başkanımız konuşmasında vakfımız çatısı altındaki birlik ve beraberliğimizin önemine dikkat çekti. Vakfımızın kurumsal hale gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Her geçen sene yeni soluklar katmaya çalıştığımız etkinliklerimizle mensuplarımıza katkı sunma çabamız sürüyor ve inşallah sürecek de…Bu anlamda desteklerinizi ve dualarınızı eksik etmeyiniz lütfen. Çok önem verdiğimiz üç yılını bitiren Hamilik Okulu programımız önümüzdeki yıl ilk mezunlarını verecek. Bu konuda çok emek sarf eden Hamilik Okulu Komisyonu Başkanımız Sadık Yener Abimize de ayrıca teşekkür etmek isterim.” diyen Bahattin Bey son olarak şunları kaydetti: “BYV çatısı altında yılların birikimiyle inşa ettiğimiz bu birlikteliğimizin de daim olmasını temenni ediyorum. Bugün buraya vakit ayırıp gelen tüm mensuplarımıza şükranlarımı sunuyorum. İnşallah daha nice etkinliklerde bir arada olmak duasıyla hepinize hayırlı akşamlar diliyorum.”

if13

Bahattin Aydın Bey’in ardından öğrenci arkadaşlarımızdan Maşite Demirezen (Uluslararası Ticaret’ 19) ve Burak Özmen (İnşaat Mühendisliği’ 18) birer konuşma yaptılar.

Maşite Demirezen vakfımızın iftar programı vesilesiyle kurduğu arkadaşlıklara değindiği konuşmasında bir gelenek haline gelmiş olan programımızın kendisi için ifade ettiği anlamı dilşe getirdi.

Diğer öğrenci konuşmacımız Burak Özmen ise Rumelihisarı ve çevresinde yaşayanlar olarak içinde bulunduğumuz mekânın kıymetine dikkatlerimizi çektiği konuşmasında, Osmanlı döneminde adı Şehitlik Dergâhı, günümüzde ise Osmanlı ulemasından Şeyhi Nafi Baba’nın adıyla anılan Nafi Baba Tekkesi’nin bu mekânın manevi atmosferine katkı sağlayan önemli yerlerden biri olduğunun altını çizdi.

Bu seneki iftarımızda iki önemli ismi de ağırlama fırsatı bulduk. Davetimize icabet edip vakit ayıran Kurucular Kurulu Üyemiz, Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da Ramazan sevincimizi paylaşarak bizleri şereflendirdiler.

if19

Öğrencilerimizin ardından ilk sözü alan Rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan yakın zamandaki seyahatlerinden bir anısını bizlerle paylaştı. “Yakın zamanda Azerbaycan, Kazan ve Şangay’a değişik aktiviteler nedeniyle gitme fırsatı buldum. Bunlardan bir tanesi İslam konferansı organizasyonu, biri Kazan Zirvesi ve bir tanesi de İpek Yolu organizasyonu kapsamında Şangay gezisiydi. Bu organizasyonlarda fark ettim ki Rusya gibi Çin gibi büyük ülkelerin oluşturmak istedikleri bir etki alanı var. Ve bu etki alanının kesişimine baktığımızda görüyoruz ki aslında oralarda yaşayan insanlar bizimle aynı dili konuşan Müslümanlardan oluşuyor. Biz bu insanlarla irtibata geçtiğimizde onların beklentisinin Rusya değil, Çin değil de Türkiye’nin oralarda yer almasını, öncülük yapmasını istediklerini görüyoruz. Geçtiğimiz yıl acı tecrübeler yaşadık ve bunun etkisiyle bir hayli sarsıldık. Ama bir an evvel bu sarsıntıdan kurtulup bu bölgelerde tekrar varlığımızı hissettirmemiz gerekiyor ve bu bölgelerde üzerimize düşen görevleri yapmamız gerekiyor. Ben inanıyorum ki bu bölgelerde Boğaziçi Üniversitesi öğrencisiyle, mezunu ve öğretim üyesiyle çok büyük görevler üstlenebilir.”

Rektör Özkan’ın ardından değerli Kurucular Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Hocamız kısa bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

if22

“Güzel simalarını görmekten mutluluk duyduğum dostlarım, kardeşlerim hepinizi bu mübarek akşamda selamların en güzeliyle selamlıyorum. Güzel bir bahar akşamında dostlarla beraberiz, hatıraları yâd ediyoruz. Hepimiz herhalde şükür makamındayız.”  sözleriyle başladığı konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “Boğaziçi Yöneticiler Vakfı bir topluluk olarak, kurulduğu andan itibaren ve öncesindeki geleneğiyle bugüne kadar ilkelerini ve geleneklerini sürdürebilen nadir kuruluşlardan birisi. Bu geleneği bugüne kadar getiren, bu geleneğin sürmesi için ter döken, emek veren bütün kardeşlerime teşekkürü bir borç biliyorum. Ve inşallah 40 yılını dolduran bu gelenek nice yıllar Boğaziçili öğrencilere hizmet vermeye devam ederler.”

Ahmet Davutoğlu Hocamız son olarak sözlerini şu güzel dualarla bitirdi: “Allah dostluğumuzu daim eylesin. Allah bu geleneğin sürmesi yolunda gayret sarf eden bütün kardeşlerimize hem ecir nasip eylesin, hem kolaylık ihsan eylesin. Yolumuz açık olsun, Allah kardeşliğimizi ebediyete kadar, son nefese kadar baki kılsın. “

Boğaziçi Konak’ta öğrenci, mezun ve mensuplarımızla beraber geçirdiğimiz Ramazan akşamında bizleri yalnız bırakmayan tüm arkadaşlarımıza  teşekkürlerimizi sunuyoruz.

if16