Anasayfa » DuyurularGeleneksel iftarda büyük ailemizle Ramazan’ın bereketini paylaştık.
Geleneksel iftarda büyük ailemizle Ramazan’ın bereketini paylaştık.
10 Ekim 2008       
 
 
Geleneksel İftarımıza Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının, mezun ailelerinin ve halen Boğaziçi Üniversitesi’nde tahsil gören öğrencilerin yoğun iştiraki gözlendi. Geleneksel İftarda büyük ailemizle birlikte Ramazan’ın bereketini paylaştık.
 
Ramazanın bereketi hıncahınç dolan salonlarda ve fuayelerde dolaşarak gönüllerden içerilere yol buldu.
 

İftardan epey önce Süleymaniye’nin tarih ve medeniyet kokan havasını teneffüs etmek üzere Ensar Vakfı’na gelen arkadaşlarımızla iftar vaktine kadar hasret giderdik.
 
Maksat, her zamanki gibi halleşmekti; gönüller sohbet için bahane arıyordu.
 
İftar boyunca arkadaşlarımızla hasbıhal ettik; eski ve eskimeyen hatıraları yâd ettik.
 
İftar sonrasında, değerlendirmemiz gereken bir saat vaktimiz daha vardı. Birkaç bardak çay içtikten sonra sohbet başladı.
 
Vakıf programlarımızın aşina simalarından Abdülkadir Karagöz programda ilk sözü Vakıf Başkanımız Tuncay Beye verdi. Tuncay Bey yaptığı selamlama konuşmasında birlik ve dirliğin önemine değinerek önümüzdeki günlerde vakfımızın Boğaziçi Üniversitesi yakınında bir mekâna sahip olacağının müjdesini verdi. Daha sonra söz verilen Mütevelli Heyeti Üyemiz Haluk Dortluoğlu konuşmasında eski Ramazanlara değinerek onların önemini ve insanları nasıl bir araya getirdiğini anlattı. Eyüp Sultan’daki iftar ve sahurun bereketine atıfta bulunan Dortluoğlu, Ramazan iklimlerinin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunu kuvvetlendirdiğini dile getirdi.

 
BÜ Öğrenci Heyet Başkanı Salih Altundere de Heyet’in okuldaki çalışmalarını aktardıktan sonra, çalışmalara katkıda bulunan ağabey ve ablalarına teşekkür ederek, yeni eğitim-öğretim dönemindeki projelere satır başlıkları halinde değindi.
 
Daha sonra vakfımızın eski mezunlarına söz verildi. İlk olarak kürsüye Kurucular Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu davet edildi.
 
Davutoğlu, herkesin Ramazanını tebrik ederek başladığı konuşmasında bundan önceki bir-iki BYV iftarına New York’ta düzenlenen BM Genel Kurul toplantıları sebebiyle katılmadığını üzülerek belirttikten sonra, Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nı ve Geleneksel Mezunlar İftarlarını önemsediğini söyledi.
 
BYV’den her ne zaman davet alırsa gelmeye hazır olduğunu belirten Prof. Davutoğlu,  Boğaziçi Üniversitesi’nde; Rumelihisarüstü’nde pek çok hatıralarının bulunduğunu dile getirdi. İstanbul gibi ikinci bir şehrin olmadığını söyleyen Ahmet Davutoğlu, dünyanın 100’den fazla ülkesini, yüzlerce şehrini gezdiğini ama İstanbul kadar güzel; Boğaziçi manzarası kadar güzel bir yere tesadüf edemediğini söyledi.
 
BÜ’de öğrencilik dönemlerinde BSV gibi, BYV gibi vakıflar olmadığını söyleyen Kurucular Kurulu Üyemiz Davutoğlu, yetişmiş, kaliteli insanın yerini dolduracak ikinci bir faktörün bulunmadığının altını çizerek “Şu an Türkiye’de kalifiye yönetici sayısı yeterli değildir. Her yerde “kaliteli insan” aranmaktadır. dedi.
 

 
 
Marmara Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Öztürk de duygu yüklü konuşmasında öğrenci olsun mezun olsun herkesin çok çalışması ve işlerini en güzel bir şekilde yapması gerektiğini belirtti.
 
Daha sonra söz verilen Kurucular Kurulu Üyemiz Erhan Erken de birlik ve beraberlik ruhuna vurgu yaparak mezun ve öğrenciler arasındaki tesanüdün artarak devam etmesini temenni etti.

 

Geleneksel Mezunlar İftarı programımız, her sene olduğu gibi Vakfımız İstişare Heyeti Üyesi Hüseyin Keskin Ağabeyimizin Davudi avazıyla son buldu.

 
Mehmet Sever Kalkan
BÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 2’inci sınıf öğrencisi