Anasayfa » Haberler » Sosyal ve Kültürel Etkinlikler » Diğer sosyal etkinliklerEsenköy Misafirlerinden Notlar…
Esenköy Misafirlerinden Notlar…
19 Temmuz 2011       

Yaza yeni girdiğimiz günlerde BYV’nin web sitesinden paylaşılan bir duyuru hepimizi heyecanlandırdı. Uzun zamandır hayalini kurduğumuz “arkadaşlarla beraber bir tatil” fırsatının elimize geçtiğinin yeni yeni farkına varıyorduk her birimiz. Bir yıl boyunca arkadaşlarımızla birlikte birçok sosyal faaliyete BYV bünyesinde katılmıştık. Şimdi koca bir yılın sonunda, biraz nefeslenmek, önümüzde bizi bekleyen yıla hazırlanmak için yapmak istediğimiz tatili de yine BYV bizlere sunuyordu.

Planlar yapıldı, arkadaş grubu oluşturuldu. Gelemeyecek olanlar tatilcilere biraz kıskanç ve bir o kadar da hüzün dolu gözlerle bakarken, biz sekiz arkadaş Esenköy Misafirhanesi’nde konaklamak için başvurumuzu yaptık. Olumlu sonucu alınca da hemen hazırlayıverdik valizlerimizi. Kimimiz memleketten koşa koşa gelirken, kimimiz yaz okulunda aldığı birkaç dersi ekmenin verdiği vicdan azabının gölgesinde vardık Esenköy’e. Nasıl mı vardık? İDO’nun Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsü ile bir saat gibi kısa bir zamanda, hem de öğrenci olduğumuz için sadece 13 TL’ye.

Öncelikle hemen limandaki Panorama Pastanesi’ne gidip anahtarımızı aldık. Daha sonra size leziz dondurmalarından da bahsedeceğim Panorama’dan ayrılıp evimizin yolunu tuttuk.

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın Boğaziçi öğrencileri ve mensupları için özenle hazırladığı misafirhane, limana yürüme ile 10 dakika uzaklıkta, balkonundan deniz manzarasını doyasıya izleyebileceğiniz, yeni yapılmış bir apartmanın ilk katındaki bir daire. Salonundaki lila renkli koltuklardan, Boğaziçi Konak’taki toplantı masalarını aratmayan büyük yemek masasına kadar, daha birçok şey düşünülmüş ve zevkli ellerden, fikirlerden çıkmış. Bir evde olması gereken her şey mevcut misafirhanede…

Tam olarak sekiz kişiyi ağırlayabilecek kapasitede bu misafirhanede altı gün konakladık biz. Her günümüzü, her gecemizi olabildiğince dolu dolu geçirerek, bizler için hiç unutulmayacak anılarla dolu bir tatil yaptık. Misafirhanenin küçük mutfağı, sekiz kızın maharetli elleriyle şenlendi bir hafta boyunca. Evimizin hemen yakınında bulunan marketlerden her sabah yaptığımız alışverişler sonrası oturduğumuz kahvaltı sofralarından saatlerce kalkamadık. Kalkabildiğimiz zamanlarda da Esenköy’ü keşfe çıktık, bol bol gezdik, yüzdük, dinlendik.

Esenköy küçük bir yer. Küçük yerlere has bir durum mudur bu bilmiyorum ama, insanlarının inanılmaz sıcakkanlı ve yardımsever olduğu bir tatil beldesi Esenköy. Yardıma ihtiyaç duyduğumuz her anda Hızır gibi yetişen karşı komşularımızın varlığı doğruladı bu görüşümüzü. Genelde herkesin yaz aylarında geldiği, yazlık olarak kullandıkları evlerle çevrili Esenköy, değer ve hassasiyetlerinizden ödün vermeden dinlenip huzur bulabileceğiniz mekânlara sahip.

Ayrıca, ismiyle müsemma bir yer. İstanbul sıcağından kaçmak isteyenlere iyi bir durak olabilir Esenköy rüzgarları. Hele akşamları kayalıklarda oturup, yıldızları seyrederken şarkılar mırıldanmak istiyorsanız, püfür püfür esen rüzgara karşı tedbirli gitmeniz, sıkı sıkı giyinmeniz gerekmekte.

Esenköy öylesine “bizim gibi” insanlarla dolu ki, bir haftalık tatilimizde her birimiz en az bir – iki tanıdığımıza, arkadaşımıza rast geldik. Sekiz kişi iken, git gide genişleyen bir halka olup, saatler süren hoş sohbetlerin tadına vardık.

Esenköy’ün denizi hakkında da birkaç not: Lisedeki coğrafi bilgilerimi tazelememe vesile olan Esenköy’ün denizi anlaşılan geç ısınıp geç soğuyor. Biz gittiğimizde henüz ısınmaya çalışıyordu. Ayrıca denize giderken limandaki dükkânlardan bir çift deniz ayakkabısı edinmek gerekiyor. Oldukça taşlı olan bu denizde eğlenceli vakit geçirebilmek için ayakkabı şart.

Altı günün sonunda, ilk gün gelirken elimizde olan vazlizlerimizden çok daha fazlası vardı aklımızda. Panorama’da her gece yediğimiz, köy sütünden özel olarak yapılmış lezzetli dondurmalar ve sütlü tatlılar, kahvaltı nöbetlerimiz ve buzdolabına astığımız haftalık planımız, balkonda karpuz yeme yarışları, denize giderken bindiğimiz dolmuşlarda yaşanan ilginç diyaloglar, sahil gezintilerindeki bitmeyen sohbetler ve daha neler neler…

Böyle her bir ayrıntısı ile güzel, dopdolu bir tatil fırsatını vakıf anlayışı ile bize sunan Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’na teşekkür ederek sonlandırıyorum bu hatırayı. Bizden sonra Esenköy Misafirhane’sinde konaklayacak olanlara da şimdiden huzurlu bir tatil diliyorum.

Yazı: Selvanur Yazıcı – TKL 14′

Fotoğraflar: Kübra Aras PDR 14′