Anasayfa » Haberler » Kariyer Gelişimi Etkinlikleri » Mesleki Gelişim SohbetleriBeyin Fırtınası Toplantısı: Turizmde yeni açılımlar
Beyin Fırtınası Toplantısı: Turizmde yeni açılımlar
28 Aralık 2010       

“Turizmde Yeni Açılımlar” Beyin Fırtınası Toplantısı, Boğaziçi Konak’ta, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Uluslararası Ticaret Bölümleri öğrencileri çoğunlukta olmak üzere yaklaşık 40 kişi ile gerçekleşti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği -TOBB- Turizm Meclisi Başkanı Sayın Mesut Toprak’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya Mütevelli Heyeti başkanımız Sayın Haluk Dortluoğlu ve Kurucular Kurulu üyemiz Sayın Candan Karlıtekin de konuk oldu.

Turizm işletmecisi Mesut Toprak, Türkiye’deki Turizm Sektörü hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunduktan sonra sektördeki olası fırsatlar ve sektörün sıkıntı yaşadığı alanlara da değindi. Belirli bir alanda yoğunlaşan insanların ilgili sektör adına yaratıcılıktan uzaklaştıklarını ve buna beyin körlüğü denildiğini söyleyen Mesut Toprak, bu nedenle öğrencilerin yenilikçi fikirlerine ihtiyaç olduğunu belirterek sözü öğrencilere bıraktı. Söz alan öğrencilerin öneri ve soruları tek tek yanıt bulurken Haluk Dortluoğlu ve Candan Karlıtekin de fikirleri ile beyin fırtınasına katkıda bulundular.

Toplantıda öne çıkan konuları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Türkiye, artık Deniz-Kum–Güneş Turizmi’nden ziyade alternatif konseptler oluşturmalıdır; zira bu alanda küresel pazara yeni çıkan güçlü rakipler-Afrika ülkeleri gibi- ve düşük bir ekonomik girdi söz konusudur.
  • İnanç Turizmi, Sağlık Turizmi, Kültür Turizmi ve Konferans-Fuar Turizmi üzerinde en çok durulması gereken, turizm sektörünün yeni yıldızlarıdır. Bu alanlarda çalışmaların yoğunlaştırılması gerekmektedir.
  • Şehirlerimizin markalaştırılması için devlet ile ortaklaşa faaliyetler ortaya konmalıdır.
  • Paketlenmiş hizmet anlayışı ülkemizin turizm sektöründe henüz oluşmamıştır. Mekânların turizme uygun hale gelmesi, turizm için kısa dönemli önceden hazırlanmış fiks programların sunulması ve benzeri çalışmaların yapılması gerekmektedir.
  • İstanbul için turizme darbe vuran en büyük sorun ulaşım sorunudur, bu konuda alternatif çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Devletin merkezi ile yerel yöneticiler arasındaki turizm eksenli sahalarda meydana gelen kopukluğu çözmek ve yasakçı bir anlayıştan sektöre daha fazla destek olan bir devlet geleneğine sahip olmak için TOBB Turizm Meclisi gibi iş dünyasının temsil edildiği çevrelere büyük görevler düşmektedir.