Anasayfa » HaberlerAhmet Davutoğlu Hocamızı Tebrik Ediyoruz
Ahmet Davutoğlu Hocamızı Tebrik Ediyoruz
22 Ağustos 2014       

Vakfımız kurucular kurulu üyesi, değerli ilim adamı, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu (Ekonomi&Siyaset Bilimi’ 83) AK Parti Genel Başkanlığına aday gösterilmiştir.

ad_

Ahmet Hocamızın adaylığını ve sonraki süreçte gerçekleşmesi beklenen Başbakanlığını tebrik ediyoruz.

Semerkant’tan Saraybosna’ya, Gazze’den Arakan’a, Timbuktu’dan  Kırım’a kadar tüm mazlum insanların avazı olarak haklı sevgilerini ve muhabbetlerini kazanan Muhterem Hocamıza bu süreçte ve önümüzdeki günlerde üstleneceği önemli vazifelerde Cenab-ı Allah’tan yardım niyaz ediyoruz.

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı ailesi olarak tüm vakıf mensuplarımız adına hocamızı bir kez daha tebrik ediyoruz.

Allah yardımcısı olsun, muvaffak kılsın, mahçup etmesin. (Amin)

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı 

Mütevelli Heyeti

 

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 

26 Şubat 1959’da Konya’da doğdu.

Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamladı.

1983–1984 eğitim-öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde de doktorasını yaptı.

1990 yılında, Malezya International Islamic University’de yardımcı doçent unvanı ile çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü.

1993 yılında Doçentlik unvanını aldı.

1995–1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1998–2002 yıllarında, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi.

3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimlerin ardından 58. Cumhuriyet Hükümeti döneminde, Başbakan Başmüşavirliği ve Büyükelçilik görevine atanan Davutoğlu, 59’uncu ve 60’ıncı Cumhuriyet Hükümetleri döneminde de bu görevlerini sürdürdü.

1999–2004 yılları arasında Profesör unvanı ile Beykent Üniversitesi’nde, üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve uluslararası İlişkiler bölümü başkanlığının yanı sıra, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümün’de de misafir öğretim üyeliği yaptı.

Dış politika konusunda Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı çok sayıda eseri bulunmaktadır. Ayrıca eserleri Japonca, Portekizce, Rusça, Arapça, Farsça ve Arnavutça başta olmak üzere çeşitli dillere tercüme edildi.

1 Mayıs 2009 tarihinde 60’ncı T.C. Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir.