Anasayfa » DuyurularAdnan Büyükdeniz’e vefâ…
Adnan Büyükdeniz’e vefâ…
19 Aralık 2009       

19 Ekim’de garik-i rahmet olan Kurucular Kurulu Üyemiz Dr. Adnan Büyükdeniz için anma programı düzenliyoruz. 

Bilim ve Sanat Vakfı, Albaraka Türk ve Türkiye Milli Kültür Vakfı ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz programın konuşmacıları arasında Kurucular Kurulu Üyemiz Dr. Mustafa Özel, Kurucular Kurulu Üyemiz Dr. Candan Karlıtekin, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ve Al Baraka Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Yahşi bulunuyor.

Programın “açık mikrofon” bölümünde arzu eden arkadaşlarımız Adnan Beyle ilgili hatıralarını hazirunla paylaşma imkanı elde edecek.

26 Aralık Cumartesi günü saat 17:30’da Bilim ve Sanat Vakfı’nın Vefa Cad. No: 35 adresindeki Vefa Salonunda düzenlenecek olan programa mezun-öğrenci tüm arkadaşlarımız davetlidir.

Selam ve saygılarımızla,

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı

 Öğrenci ve Mezunlarla İlişkiler Komisyonu

http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=99241

 

   Adnan Büyükdeniz

 

Adana 1958-İstanbul 2009

1958 yılında Adana’da doğan Adnan Büyükdeniz, lise eğitimini burslu olarak gittiği Texas’ta 1975 yılında tamamladı. 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olan Büyükdeniz, 1981 yılında Londra Üniversitesi London School of Economics’ten Ekonomi Diploması aldı ve 1982’de de ekonomi dalında Bilim Master Derecesi elde etti.

Adnan Büyükdeniz, TÜSİAD’da 1983-1985 yılları arasında Ekonomi Araştırma Uzmanı, 1985-1994 döneminde de danışman olarak çalıştı. 1985 yılı sonunda Albaraka Türk’e katılan Büyükdeniz, 1990 yılında İstanbul Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamladı. Albaraka Türk’te üst düzey görevlerde bulunan Büyükdeniz, Haziran 2003’de Genel Müdürlüğe atandı. Yurtdışında çeşitli bankacılık ve yatırım fonu kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği yapan Büyükdeniz, 1992-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde Para Teorisi ve Politikası, Uluslararası İktisat ve benzeri dersler verdi. Büyükdeniz’in “Türkiye’de Faiz Politikaları” isimli kitabı, Milliyet Gazetesi 1992 yılı Ekonomi Birincilik ödülü aldı.

Günlük gazetelerde Türkiye ekonomisi üzerine yüzlerce makale kaleme alan Dr. Büyükdeniz aynı zamanda profesyonel bir fotoğrafçıydı.

Büyükdeniz, Boğaziçi Yöneticiler Vakfı, Bilim ve Sanat Vakfı, Türkiye Milli Kültür Vakfı ve Bereket Vakfı başta olmak üzere bek çok STK’da kurucu ve aktif üye olarak da yer almıştı.